Radovan Damjanović (38) iz Sarajeva osuđen je u Sudu BiH na dvije godine i šest mjeseci zatvora za krivično djelo organizovani kriminal i to je prva presuda Suda BiH u predmetu sa dokazima proisteklim iz „Sky Ecc“ aplikacije.
U kaznu je uračunato i vrijeme koje je optuženi Damjanović proveo u pritvoru, počev od 25. septembra 2023. godine do 17. marta 2025. godine i od 28. marta 2025. godine pa nadalje. Istovremeno, od optuženog je na osnovu zakonskih propisa oduzeta protupravno stečena imovinska korist u iznosu 8.000 evra.
Optuženi je oglašen krivim što je, zajedno sa drugim njemu poznatim osobama, u okviru zajedničkog plana i međusobnog dogovora, u cilju sticanja protupravne imovinske koristi, u periodu od 20. novembra 2020. godine do 12. decembra 2020. godine, postao i bio pripadnik grupe za organizovani kriminal, koja je djelovala na području BiH, Srbije i na području zemalja Evropske unije. U presudi se navodi da je grupa formirana radi činjenja krivičnog djela neovlašteni promet opojnim drogama i to opojne droge kanabis sativa L, odnosno marihuane-skanka.
“Iako svjesni zabranjenosti ovih radnji i svjesni svog djelovanja u okviru navedene grupe, htijući to, pripadnici grupe su međusobnim povezivanjem i dogovaranjem, povezivanjem i dogovaranjem s drugim njima poznatim osobama, planirali, pripremali i vršili neovlašteni promet opojnim drogama, bavili se međunarodnom prodajom i prenosom opojne droge i to prvobitno sa područja R. Srbije u BiH, a potom opojnu drogu prenosili i prodavali dalje u druge države Evropske unije, prije svega Hrvatsku i Njemačku”, saopšteno je iz Suda BiH.
Za međusobnu komunikaciju su koristili prethodno nabavljene mobilne telefone s instaliranom kriptiranom aplikacijom SkyEcc, pri čemu je svaki član grupe koristio odgovarajući kod/šifru, kao i posebno korisničko ime prilikom korištenja pomenute aplikacije.
“Na koji način je navedena grupa za organizovani kriminal izvršila neovlašten promet najmanje više stotina kilograma opojne droge marihuana-skanka”, saopšteno je iz Suda BiH.
Iz Suda napominju da navedeni predmet predstavlja prvi slučaj u kojem je Sud BiH, odlučujući o meritumu, razmatrao i donio odluku o zakonitosti i prihvatljivosti dokaza pribavljenih putem enkriptiranih aplikacija za komunikaciju, konkretno iz „Sky Ecc” aplikacije.