Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Ukrajinci opkoljeni kod Konstantinovke

    Musk osniva stranku "Amerika": Može li ova inicijativa da ugrozi američki dvopartijski sistem?

    Donald Trump i Elon Musk (Izvor: AP Photo/Evan Vucci, File)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Američki milijarder i inovator Elon Musk najavio je osnivanje stranke "Amerika" nakon sukoba s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom oko poreskog zakona koji povećava američki deficit za 3,5–4 triliona dolara.

    ADVERTISEMENT

    Trump je kritikovao Muskov potez kao "olupinu voza", dok Musk cilja na fiskalno konzervativne birače i libertarijance, planirajući učešće na međuizborima 2026. godine.


    Dragoslav Rašeta iz "Novog trećeg puta" za Euronews Srbija je analizirao Maskove šanse za razbijanje dvopartijskog sistema i izglede za mir na Bliskom istoku.


    Elon Musk i stranka "Amerika": Ozbiljan projekat ili politički haos?


    Dragoslav Rašeta ocjenjuje Muskovu inicijativu za osnivanje stranke "Amerika" kao ambicioznu, ali izuzetno izazovnu. Prema njegovom mišljenju, ozbiljnost projekta zavisi od Muskovih ciljeva – ako želi ravnopravnu konkurenciju s Republikanskom i Demokratskom strankom, suočava se s gotovo nepremostivim preprekama zbog američkog dvopartijskog sistema, koji već 160 godina dominira politikom.


    Pravne i proceduralne barijere, poput registracije stranke u svih 50 saveznih država, dodatno otežavaju uspjeh, posebno za međuizbore 2026.


    "U zavisnosti od toga šta bi potencijalni cilj Elona Muska bio, može se shvatiti kao ozbiljan ili neozbiljan projekat. U smislu da ta partija može da se ravnomjerno takmiči sa dvije tradicionalne partije, to je zaista težak poduhvat i naročito s obzirom na to da Musk planira da partija učestvuje i na međuizborima 2026. godine", kaže on i nastavlja:


    "Veoma je teško vidjeti kako će partija u sistemu koji nije naklonjen trećim partijama, gdje postoje brojne i legalne i procesne prepreke, kako će uspjeti za tako kratak vremenski period da se spremi i izađe na međuizbore", rekao je Rašeta.


    Rašeta ističe da treće stranke u SAD istorijski nisu bile uspješne, ali mogu igrati ulogu "spojlera", oduzimajući glasove jednoj od glavnih stranaka.


    On sugeriše da Musk cilja na fiskalno konzervativne republikance i libertarijance, razočarane Trumpovim zakonom koji povećava deficit za 3,5–4 triliona dolara.


    "Musk smatra da je dio republikanske koalicije, čiji je on predstavnik tehnološke desnice, izigran, s obzirom da će novi zakon još produbiti američki deficit između 3,5 i 4 triliona dolara u narednih 10 godina, te on smatra da će na svoju stranu privući kako pripadnike republikanaca koji su bili fiskalni konzervativci, tako i s jedne strane pripadnike trećih partija poput libertarijanaca", rekao je Rašeta.


    Muskova strategija i Trumpova reakcija


    Rašeta objašnjava da Musk planira fokus na nekoliko ključnih trka – jedno do tri senatorska mjesta i osam do deset mjesta u Predstavničkom domu – kako bi stranka "Amerika" postala odlučujući faktor u tijesnim glasanjem.


    Ova strategija podsjeća na evropske proporcionalne sisteme, gdje male stranke mogu imati značajan uticaj.


    Međutim, pravne prepreke, uključujući ograničenja Federalne izborne komisije (FEC) koja dozvoljava donacije od samo 44.300 dolara godišnje nacionalnim partijama, ograničavaju Muskovu finansijsku prednost, za razliku od njegovog super PAC-a koji je 2024. potrošio 250 miliona dolara na Trumpovu kampanju.


    "S obzirom da vjerujem da je Muskova strategija da se on fokusira veoma precizno samo na par senatorskih i kongresmenskih trka, u nadi da će njegova partija imati kontrolu nad jednim do tri senatorska mjesta i možda sedam-osam kongresmenskih mjesta, kako bi on mogao, slično kao što male partije u Evropi rade, u sistemima koji su proporcionalni i višepartijski, mogu sa malom podrškom da igraju ulogu kraljetvorca", rekao je Rašeta.


    Trumpova reakcija, prema Rašeti, odražava strah da bi Muskova stranka mogla oduzeti glasove republikancima, omogućavajući demokratama povratak kontrole nad Kongresom 2026.


    Trump je nazvao Muskovu inicijativu "smiješnom" i upozorio na "ozbiljne posljedice" po Muskove kompanije, poput Tesle i SpaceX, koje zavise od državnih subvencija.


    "Mnogo je teško osnovati treću partiju, i mnogo je bilo lakše, ironično, Elonu Musku da podržava republikance putem superPAC-a gde on može da koristi gotovo svoja neograničena novčana sredstva, pa smo vidjeli da je sad gotovo 300 miliona podržao predsjedničku kampanju Donalda Trumpa", rekao je Rašeta i dodao:


    Trump: Muskova ideja o trećoj stranci je smiješna


    "Ukoliko ova partija bude odobrena od strane FEC-a, on će moći, kao i sve druge zakonski prijavljene partije, da godišnje donira samo 44.000 dolara ovoj partiji", zaključuje on.



    Možda će vam se svidjeti